Odborná stáž v Pflegewerk Senioren Centrum v Berlíně

Ve dnech od 13. 6 do 24. 6. 2022 se zúčastnily čtyři žákyně 3. ročníků oboru praktická sestra pod vedením odborných učitelek Mgr. Blanky Petříkové a Mgr. Martiny Cahové, odborné stáže v Pflegewerk Senioren Centrum v Berlíně. Stáž byla zaměřena na získávání nových poznatků v ošetřovatelské péči, na procvičování a zdokonalování v konverzaci v německém jazyce, poznávání pamětihodností, zajímavostí hlavního města Německa.

Žákyně pracovaly vždy od 6.00 do 13.00 hod. pod dohledem odborné učitelky a personálu zařízení Pflegewerk Senioren Centrum. Dva dny této stáže měly i rozdělenou směnu, pracovaly od 6.00 do 11.30 hod. a od 18.00 do 20.00 hod.

Ve volném čase žákyně s odbornou učitelkou poznávaly krásy Berlína a jeho památek: Alexanderplatz, Berliner Fernsehturm, světové hodiny, Neptunova kašna, památník holokaustu, Brandenburger Tor, Hauptbahnhof, Bundestag, ulici Unter den Linden, Siegesäule, Museumsinsel, výlet parníkem po Sprévě, návštěva jezera Wannsee, Oberbaumbrücke, East Side Gallery, Berlínská zeď, Molecule man, Berlínský dóm, Humboltova univerzita a Tiergarten, Muzeum Madame Tussaud, Zoologická zahrada Berlín.

Po úspěšném dokončení žákyně obdržely certifikát o absolvování této stáže. Naše žákyně zvládly tuto stáž na výbornou a vzorně reprezentovaly nejen naši školu, ale i město Brno a Českou republiku.

Karolína Tomšicová, žákyně třídy 3C

Mgr. Martina Cahová, odborná učitelka


Exkurze do Eisenstadtu

Dne 22. 6. 2022 se zúčastnilo 64 žáků naší školy společně se 3 profesorkami – Mgr. Simonou Valoškovou, Mgr. Soňou Pazourkovou a PaedDr. Ivanou Laslovou exkurze do Eisenstadtu a k Neziderskému jezeru. Odjezd na akci byl v 7:00 od kavárny Bohéma. V Eisenstadtu jsme si prohlédli některé historické památky – zámek Esterházy s přilehlým parkem, historické budovy s městskou radnicí, muzeum Franze Josepha Haydna a kostel Haydnkirche. Potom měli účastníci volno. Osobní volno využili žáci většinou k podrobnější prohlídce města a k nákupu drobných dárků. Ve 13:00 jsme odjeli k Neziderskému jezeru. Na mole u města Podersdorf jsme se společně vyfotili a pak si prohlédli blízké okolí. Na závěr jsme navštívili outlet v Parndorfu. Návrat do Brna byl v 19:15. Vzhledem k ukázněnosti a dochvilnosti všech zúčastněných byla akce úspěšná.


Zájezd do Budapešti

V pondělí 16. prosince 2019 v 5:30 hodin ráno vyrazilo od Janáčkova divadla 53 žáků naší školy s pedagogickým doprovodem (Mgr. Veronika Bartošková, Ing. Kristina Hartmanová, Mgr. Hana Kašparovská) do Budapešti. Všichni jsme se těšili, jelikož Maďarsko je mnoha lidmi vnímáno jako země lázní, výborných a ostrých jídel (guláš), papriky a tokajského vína.

Do cíle jsme dorazili po desáté hodině dopoledne, nejdříve jsme navštívili Hradní vrch, jehož součástí je Budínský palác. Centrální části Hradního vrchu dominuje Matyášův kostel (zpoplatněný – který jsme navštívili) a Rybářská bašta. To, čím je pro Čechy katedrála sv. Víta, tím je pro Maďary Matyášův chrám v Budapešti. Působivý Matyášův kostel měl velmi pestrý osud, sloužil mj. i jako turecká mešita. Dnešní podobu získal díky králi Zikmundu Lucemburskému a především díky Matyáši Korvínovi, jehož dvě svatby se konaly právě tady. Korunováni tu byli císař František Josef I. a jeho manželka Sisi.

Na 11:30 hodin jsme měli rezervovanou prohlídku podzemní nemocnice vybudované ve skále pod Budínským hradem. Byla v provozu koncem druhé světové války a v období protikomunistického povstání v roce 1956. Později se změnila na sklad civilní obrany a od roku 2007 je přebudována na muzeum. Prohlídka probíhala v maďarštině s jednou skupinou (paní průvodkyně překládala) a druhá skupina zdatnější v anglickém jazyce měla prohlídku v angličtině. Nad námi bylo 12 až 15 metrů skály, která nemocnici dobře chránila před výbuchy. První část prohlídky byla věnována  nemocnici a jejímu fungování za války. Procházka místnostmi, kde leželo i
50 lidí, nyní voskových figurín, které mají různé výrazy utrpení ve tváři, jistě nenechá nikoho chladným. Operační sály, rentgeny, umývárny, vše je, jako by se to tam odehrávalo včera. Další část byla věnována revolučnímu roku 1956, kdy nemocnice opět plnila svoji funkci a lidé zde nalezli pomoc. Další část prohlídky byla věnována fungování celého bunkru, jako jsou např. vzduchotechnika a voda, a v závěru hrozbě atomových zbraní a jejich následkům.

Poté jsme pokračovali pěší chůzí uličkami Hradního vrchu a vydali jsme se směrem k Dunaji přes Řetězový most k budově Parlamentu. Patří k největším a nejpůsobivějším parlamentním budovám na světě. Táhne se podél nábřeží v délce 268 metrů, široká je až 188 metrů, uvnitř se nachází téměř 700 místností a zvenčí ji zdobí 88 soch maďarských kmenových náčelníků, uherských králů, sedmihradských vévodů a vojevůdců a také desítky jejich erbů. Asi nejvíc to budově Parlamentu sluší v noci, ostatně jako celé Budapešti, která je po setmění krásně nasvětlená. Parlament jsme nenavštívili z důvodu nabitého programu, ale aspoň jsme mohli obdivovat tuto stavbu zvenčí.

Následně jsme prošli kolem americké ambasády a pokračovali jsme směrem na hlavní trhy, na které jsme dorazili zhruba ve tři hodiny odpoledne. Atmosféru a jedinečnost těchto trhů podtrhuje bazilika svatého Štěpána. Je jednou z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších sakrálních památek a zároveň třetí nejvyšší budovou v Maďarsku. Je zasvěcena králi Štěpánovi, který v roce 896 spojil maďarské kmeny a je považován za zakladatele maďarského státu. U baziliky sv. Štěpána jsme dostali rozchod na 45 minut. Bylo zde mnoho stánků hlavně s občerstvením. Poté jsme se společně vydali na další trhy v oblasti Vörösmarty. Tady kromě jídla bylo i ve stáncích mnoho tradičního koření a suvenýrů. Trhy byly opravdu velké a honosně zdobené. Měli jsme tu hodinový rozchod. Pak jsme se přesunuli k Dunaji a následovala plavba lodí. Myslím si, že pro všechny to byl nezapomenutelný zážitek, protože plavba po Dunaji nabídne zcela jiný pohled na město. Plavba trvala hodinu, zhruba do šesti hodin večer. Pak pro nás přijel autobus a odvezl nás do místa, kde jsme byli ubytovaní.

Po celodenní pěší túře téměř všem vyhládlo, proto jsme se ještě téhož večera vydali na nákup do Lidlu. Nabídku zboží mají téměř jako u nás, jenom bych chtěla vyzdvihnout zejména pečivo plněné tvarohem, mákem a jinými dobrotami. To se prostě nedá srovnat s tím naším. Bohužel máme co dohánět! Další den ráno po tradiční maďarské snídani nás autobus odvezl zpět do města. Vyložil nás na náměstí Hrdinů, které je jedním z nejdůležitějších náměstí v Budapešti. Leží mezi Andrássyho třídou a městskými sady Varosliget. Náměstí dominuje Památník tisíciletí. Skládá se z 36 metrů vysokého sloupu se sochou archanděla Gabriela na vrcholu, jezdeckými sochami knížete Arpáda a sochami šesti kmenových knížat při patě i kolonády se 14 sochami představujícími jakýsi pantheon uherských dějin. Odtud jsme se vydali k městskému sadu Varosliget, kde se nacházejí i termální lázně Széchenyi, jedny z největších evropských komplexů s horkými prameny. Z městského sadu jsme cestovali nejstarším metrem v Evropě zpět do centra Budapešti. Pro některé to byl opravdu zážitek. Jeli jsme natřikrát, jelikož vůbec nerespektují, že na nástupišti stojí lidé. Najednou se ozval zvonek (po 10 sekundách)

a zavřely se dveře. Ale nakonec jsme to všichni zvládli a setkali jsme se na domluveném místě. Následně jsme se pěšky přesunuli uličkami k Velké synagoze v ulici Dohány. V Budapešti žije nejpočetnější židovské společenství ve východní Evropě. Je to nejznámější a nejpůsobivější synagoga, která nemá v Evropě obdoby a patří k největším na světě (délka 75 m a šířka 27 m). Od synagogy jsme se přesunuli na vánoční trhy, kde jsme dostali rozchod na dvě hodiny. Žáci museli pozorně naslouchat paní průvodkyni, jelikož sraz nebyl na místě, kde jsme se rozcházeli, ale u Velké tržnice v Budapešti, kde jsme si mohli ještě dokoupit speciality. Od vánočních trhů se jde rovnou za nosem po nejznámější ulici Váci. Ta patří k Budapešti stejně neodmyslitelně jako třeba Václavské náměstí
k Praze. Váci utca, česky známá také jako Vácká nebo Vacovská ulice, je jednou z nejstarších a nejnavštěvovanějších ulic v Budapešti. Více než kilometr dlouhá pěší zóna začíná u proslulého náměstí Vörösmarty. Velká tržnice je rozhodně jednou z nejkrásnějších tržnic na světě. Člověk obdivuje nejen její typickou architekturu, ale především stovky prodejních stánků, na jejichž pultech denně najdete tu nejčerstvější sezónní zeleninu (v čele s maďarskou paprikou), koření, maso, alkohol nebo ručně vyráběné suvenýry.

Náš dvoudenní zájezd jsme završili výstupem na Gellértův vrch s Citadelou, ze které byla celá Budapešť jako na dlani. Z Budapešti jsme vyjížděli o půl čtvrté a do Brna jsme přijeli téměř v osm hodin večer. Cesta byla příjemná, svižná a bez komplikací.


Adventní Vídeň

Jak už se na naší škole stalo tradicí, i v letošním roce paní profesorka PaedDr. Ivana Laslová se svým týmem (Mgr. Jana Urbánková a Mgr. Věra Winklerová) zorganizovala tematický zájezd do Vídně. Protože zájemců bylo hodně, vypravily se nakonec na cestu dne 11. prosince v ranních hodinách dva autobusy. Ten druhý měly pod svým bedlivým dohledem Mgr. Martina Cahová, Mgr. Blanka Petříková a Mgr. et Bc. Jana Soudková.

Cestou Mgr. Winklerová žákům podrobně povykládala o historii památek, které uvidí. Nemohl chybět Schönbrunn, krásný zámek spojený se životem Sissi. Mluvila o Stephansdomu, Hofburgu i vyhlášené radnici. Při procházce si všichni památky mohli prohlédnout na vlastní oči.

Samozřejmě nesměla chybět návštěva vánočních trhů. Dobroty lákaly už zdálky, lákala i kluziště.

Jenže čas rychle ubíhal a přibývala zima. Čekání na autobusy se protáhlo… Ale všichni dojeli dobře, i když vymrzlí. Pro třídu 1C to byl zároveň první společný výlet na střední škole.

Adventní čas a Vídeň, co dodat? Tak příště, paní profesorky!

Zapsala: Mgr. Věra Winklerová


Zájezd do Vídně

Dne 11. prosince 2019 se žáci 2A a 4C zúčastnili tematického zájezdu do Vídně. Během jednodenního zájezdu si prohlédli pamětihodnosti Vídně a procvičili německou i anglickou konverzaci.

Žáci navštívili Hofburg, Stephan dom, Rathaus, Kertnerstrasse, Přírodovědné muzeum a botanickou zahradu s motýly ve Schmetterlingshaus v Hofburgu.

Protože jsme přijeli do Vídně v čase adventním, neunikly nám také vánoční trhy a krásně vyzdobené centrum Vídně. Vídeňské vánoční trhy přinášejí to nejlepší z tradičního i nového ve sváteční atmosféře a slibují jedinečnou kombinaci imperiální okázalosti a slavnostní dobré nálady: Nejlepšími příklady jsou trhy před zámkem Belvedere či kouzlo adventu na Radničním náměstí.

Neopomenuli jsme také Vánoční trh na náměstí Maria-Theresien-Platz mezi
Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, které pro žáky umožňovalo vstup zdarma. Vesnička s více než 60 stánky s originálními nápady na dárky a tradičními výrobky uměleckých řemesel lákala k prohlížení i nakupování.

Ve Vídni během dne vysvitlo sluníčko a počasí přálo turistům. Žáci se chovali dle školního řádu, respektovali pokyny pedagogického dohledu a nedošlo k žádným přestupkům.

Účastníci i pedagogický dohled byli spokojeni. Tematický zájezd splnil předem dané cíle.

Zapsala: Mgr. Dominika Babáková


Stáž v Pflegewerk Berlín

Ve dnech od 16. 6 do 27. 6. 2019 proběhla odborná stáž v centru pro seniory Pflegewerk v Berlíně. Praktika se účastnili čtyři žáci 3. ročníků oboru zdravotnický asistent. Stáž byla zaměřena na získávání nových poznatků v ošetřovatelské péči, na procvičování německého jazyka a na poznávání pamětihodností hlavního města Německa.

Žáci pracovali v ranní směně od 6.00 do 13.00 pod vedením odborné učitelky a zabývali se ošetřovatelskou péčí o klienty dle modelu Moniky Krohwinkelové. Součástí jejich praktika byla také sociální aktivizace klientů.

V odpoledních hodinách navštívili žáci tyto památky Berlína – Alexanderplatz, Fernsehturm, světové hodiny, Neptunova kašna, památník holokaustu, hotel Adlon, Brandenburger Tor, Hauptbahnhof, Říšský sněm, ulici Unter den Linden, Siegesäule, Museumsinsel, výlet parníkem po Sprévě, návštěva jezera Wannsee, Plötzensee, Oberbaumbrücke, East Side Gallery, Berlínská zeď, Molecule man, Berlínský dóm, Humboltova univerzita a Tiergarten.

Po ukončení stáže obdrželi žáci certifikát stáže.

« z 3 »

Návštěva Budapešti

V pondělí 17. 12. 2018 v 6.30 ráno vyrazilo od Janáčkova divadla 55 žáků naší školy s pedagogickým doprovodem (Mgr. Veronika Bartošková, Ing. Kristina Hartmanová, Mgr. Jana Soudková) do Budapešti. Všichni jsme se těšili, jelikož Maďarsko je mnoha lidmi vnímáno jako země lázní, výborných a ostrých jídel a zvláštního jazyka.
Do cíle jsme dorazili po jedenácté hodině dopoledne, kde jsme jako první navštívili Gellértův vrch s Citadelou, ze kterého jsme měli celou Budapešť doslova jako na dlani. Poté jsme se autobusem dopravili k obří tržnici, na které to vonělo vůněmi celého světa. Zde jsme dostali rozchod a mohli jsme se podívat po všech stáncích. Poté jsme si již procházkou obešli pár pamětihodností, bohužel do žádné jsme se nepodívali dovnitř, dále naše kroky zamířily okolo hlavních trhů ke katedrále, která byla opravdu famózní. V blízkosti katedrály byly jedny menší trhy, kde bylo mnoho stánků hlavně s občerstvením. Po projití jsme se vrátili zpátky na hlavní trh, kde byl další rozchod. Zde ve stáncích bylo mnoho tradičního koření a suvenýrů. Trhy byly opravdu velké a honosně zdobené. Všem se moc líbily. Poté jsme se procházkou stmívající se Budapeští dostali k parlamentu a pak již k lodi, tou jsme absolvovali plavbu nočním městem, které bylo krásně nasvícené a fotogenické. Po plavbě jsme se již autobusem dostali na místo, kde jsme byli ubytováni.
Další den ráno po tradiční snídani se autobus odebral zpátky do města. Nejprve jsme navštívili Varosliget, což je městský sad, z něhož jsme se již nejstarším metrem Evropy dostali k autobusu. S ním jsme dojeli na hradní vrch. Následovala procházka po oblasti Budínského vrchu, prohlídka Rybářské bašty, popř. chrámu sv. Matyáše a prohlídka starobylých uliček. Zároveň jsme viděli výměnu hradní stráže a příjezd mnoha limuzín s vlivnými muži Maďarska. Odtud jsme se odebrali do bludiště, kde jsme měli najít Drákulu, bohužel se to nikomu nepodařilo, až poté nám průvodkyně řekla, že tam byl jen na chvíli zapůjčen a nyní už zde není.
Po návštěvě labyrintu jsme nasedli do autobusu směr Brno. Předtím jsme ale zastavili v nákupním centru, kde jsme dokoupili zbytek suvenýrů a maďarských pochutin. Do Brna jsme přijeli o půl osmé večer. Z mého pohledu se výlet moc vydařil. 

Zapsala: Klára Hintenausová, 3C


Tematický zájezd do Vídně

Dne 12. prosince 2018 se třída ZA1A a žáci třídy ZA3C zúčastnili tématického zájezdu do Vídně. Během jednodenního zájezdu si prohlédly pamětihodnosti Vídně a procvičili německou i anglickou konverzaci. Žáci navštívili Hofburg, Stephansdom, Rathaus, Kertnerstrasse, Přírodovědné muzeum a botanickou zahradu s motýly ve Smmeterling haus v Hofburgu.
Protože jsme přijeli do Vídně v čase adventním neunikly nám také vánoční trhy a krásně vyzdobené centrum Vídně. Vídeňské vánoční trhy přinášejí to nejlepší z tradičního i nového ve sváteční atmosféře a slibují jedinečnou kombinaci imperiální okázalosti a slavnostní dobré nálady: Nejlepšími příklady jsou trhy před zámkem Belvedere či Kouzlo adventu na Radničním náměstí.
Neopomenuli jsme také Vánoční trh na náměstí Maria-Theresien-Platz mezi Uměleckohistorickým a Přírodovědným muzeem, které pro žáky umožňovalo vstup zdarma. Vesnička s více než 60 stánky s originálními nápady na dárky a tradičními výrobky uměleckých řemesel lákala k prohlížení i nakupování.
Přesto, že jsem přijížděli do Vídně se sněhem během dne vysvitlo i sluníčko a počasí přálo turistům.
Žáci se chovali dle školního řádu, respektovali pokyny pedagogického dohledu a nedošlo k žádným přestupkům. Účastníci i pedagogický dohled byli spokojeni. Tématický zájezd splnil předem dané cíle. 

Zapsala: Mgr. Dominika Babáková


Adventní Drážďany

Adventní čas je vhodný pro rozjímání na krásném místě. Paní profesorka PaedDr. Ivana Laslová proto zorganizovala výjezd do německých Drážďan. Přihlásili se žáci od prvního ročníku po ročník čtvrtý.
V brzkých ranních hodinách 12. prosince žáci spolu s vyučujícími PaedDr. Ivanou Laslovou, Mg. Janou Urbánkovou, Mgr. Zuzanou Bittnerovou a Mgr. Věrou Winklerovou vyjeli. Cesta byla delší, ale byla zpestřena zastávkami a výkladem Mgr. Winklerové.
V Drážďanech proběhla prohlídka historické části města. Všichni měli možnost na vlastní oči vidět Kreuzkirche, Stadtmuseum, Frauenkirche a budovu Semperoper. Mohli si prohlédnout světoznámý Zwinger i projít kolem řeky Labe.
Celou cestu lemovaly vyhlášené vánoční trhy se všemi možnými lahůdkami a lákadly. Málokdo vůni odolal. Žáci si mohli ve volném čase nakoupit i vánoční dárky.
Odjezd do Brna začal v 16 hodin. Přes Německo, hranice a Prahu byl bezproblémový. Situace se však zkomplikovala díky sněžení a havárii kamionu na dálnici D1. Nikdo v tu chvíli netušil, že autobus na ní uvízne až do 5.30 hodin následujícího dne. Vše se ale dá zvládnout, zvládli to i naši cestující.
Kromě návštěvy světoznámého města na Labi, procvičení komunikace v německém jazyce a rychlosti v nakupování tak budou vzpomínat na českou dopravní policii a úklid komunikační tepny. 

Zapsala: Mgr. Věra Winklerová a kol.