Školní prezidentské volby

V rámci aktuální volby prezidenta republiky vyhlásil školní parlament školní prezidentské volby. V čem spočívaly? Jednoduše v tom, abychom zjistili, kdo by se stal prezidentem České republiky, kdyby měli volební právo pouze studenti a zaměstnanci SZŠ Brno, Jaselské. Žákům i zaměstnancům byl odeslán před Edookit link na hlasování, kde měli možnost vybírat z reálných kandidátů na prezidenta. Zúčastnit se mohli všichni žáci, tedy i ti neplnoletí.

Tento článek vznikl v době mezi první a druhým kolem prezidentských voleb. Zatím tedy není jasné, zda zvítězí favorizovaný Petr Pavel, nebo si voliče na svou stranu přikloní Andrej Babiš. U nás na Jaselské ale už jasno máme. Na plné čáře zvítězila Danuše Nerudová. Celkově hlasovalo 372 respondetů, z nichž 215 preferovalo právě tuto kandidátku, čímž se s 57,8 % všech hlasů stala suverénní vítězkou. Důvodů může být několik. Paní Nerudová je profesorkou na univerzitě, tedy také vzdělává mladé lidi, má blízký vztah k Brnu a v neposlední řadě byla jedinou ženou mezi kandidáty, což jí mohlo na naší škole přinést bonusové body, neboť u nás početně dominují ženy (muži prominou, ale je to fakt).

Pomyslnou stříbrnou a bronzovou medaili si odnesli již zmínění kandidáti. Na druhém místě jaselských prezidentských voleb se s 85 hlasy umístil Petr Pavel a na třetí místo vyneslo 44 preferencí Andreje Babiše. Bramborovou příčku poté obsadil se 13 hlasy Pavel Fischer. Po 4 hlasech získali shodně kandidáti Marek Hilšer, Karel Diviš a Josef Středula. Nejméně sympatií sesbíral Jaroslav Bašta. Výsledky jsou shrnuty v přehledném grafu níže.   

Na závěr bychom za školní parlament chtěly poděkovat všem respondentům, kteří se ankety zúčastnili, a zároveň také popřát všem voličům v reálných prezidentských volbách, aby ve druhém kole měli šťastnou roku a zvolili v této nelehké době pro naši republiku nejvhodnějšího prezidenta. 

Za školní parlament: Mgr. Lenka Čermáková a Mgr. Petra Valovičová