Exkurze do vily Tugendhat

3.LA se blížeji setkala s funkcionalistickým skvostem Brna

Ve středu 1. listopadu 2023 se třída 3. LA vydala na exkurzi do vily Tugendhat. Prohlídka byla velmi zajímavá, a to i díky poutavému a osobitému vypravování paní průvodkyně, která žáky provedla každým koutem vily, vše zkušeně okomentovala a zároveň nechala každému návštěvníkovi dostatek prostoru načerpat atmosféru a prožít funkcionalistické umění na vlastní kůži. V obývacím pokoji jsme dokonce docílili impozantní chvíle díky podzimnímu slunci dopadajícímu na zbarvující se stromy v zahradě v kombinaci s podmanivou hrou na klavír studentek Kristýny Tlačbabové a Pavly Kovaříkové. Díky příjemnému počasí nebyla exkurze zakončena pouze v suterénu vily, ale v zahradě, kterou si žáci mohli projít celou až k vile Löw-Beer.

Přikládám také pár informací, které jsme se o vile na exkurzi dozvěděli.

Věděli jste, že…

  • vila je unikátní funkcionalistickou památkou zapsanou na seznamu UNESCO.
  • dnešní cena vily je nevyčíslitelná, neboť některé materiály ve vile použité již není možné sehnat, nebo alespoň ne v takovém množství.
  • v době stavby by si majitelé pouze za onyxovou stěnu v obývacím pokoji mohli pořídit přibližně pět honosných vil v okolí.
  • manželé Tugendhatovi pobývali ve vile pouhých osm let, poté prchli před nacisty. Vilu za druhé světové války obsadili právě nacisté, poté v ní chvíli pobývala osvobozenecká ruská armáda (která mimochodem v obývacím pokoji ustájila koně a snažila si zatopit vzácným makassarským ebenem a palisandrem, avšak toto exotické dřevo nehořelo) a po válce vilu znárodnili komunisté. Tugendhatům již nikdy nebyla navrácena. Nyní je vila majetkem města Brna.
  • v době, kdy Tugendhatovi měli ve vile několik koupelen, lednici, důmyslné odvětrávání podobné dnešní rekuperaci, stahovací skleněné stěny a řadu dalších vymožeností, v Brně měla přibližně pouze každá pátá domácnost zavedenou tekoucí vodu.
  • osudy domu (ne však už jeho majitelů) se staly inspirací pro román Simona Mawera Skleněný pokoj, podle kterého byl v roce 2019 natočen stejnojmenný film.
  • vila brzy oslaví 100 let, tak ji také navštivte a objevte její nadčasovost.

Zapsala: Mgr. Lenka Čermáková