Exkurze Praha 3.B

Naše exkurze začala v pondělí 8. 4. v 6:40 na brněnském hlavním nádraží. Všichni jsme se moc těšili, a tak cesta utekla rychleji, než jsme čekali. Když jsme dorazili do Prahy, koupili jsme si lístky na metro a pár zastávek se ním projeli.

Ubytovali jsme se v hotelu spadajícím pod Institut pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů (ILF); nacházel se jen 3 minuty od zastávky, a tak jsme byli rádi, že kufry nemusíme tahat přes půlku Prahy. Zavazadla jsme si odložili u recepce a začala první přednáška, která byla rozdělena na 2 části. První část byla přednáška od pana profesora doc. PhDr. Richard Papík, Ph.D. ze Slezské univerzity o vyhledávání odborných článků a knih z ověřených zdrojů, které nám později přijdou vhod, například při vypracovávání bakalářské nebo magisterské práce. Druhá část přednášky byl virtuální anatomický stůl; ten zobrazoval 4 reálná lidská těla bývalých vězňů, kteří se rozhodli, že po smrti jejich těla budou využita pro medicínské účely. Jejich těla byla po milimetru rozřezána a nafocena. Stůl zobrazoval 20 jednotlivých částí těla a přes 1000 patologických příkladů.

Po přednášce jsem se šli ubytovat; měli jsme chvilku volna, a tak jsme ji využili prohlídkou vyšehradského hřbitova, kde byly pohřbeny známé osobnosti (jako např. Milada Horáková, Jan Neruda, Vlasta Burian a další). V 16:30 jsme se sešli v hotelu a zahájili zdlouhavé a náročné přípravy do divadla. Navštívili jsme Vinohradské divadlo a byli svědky krásného představení Obchodník s deštěm. Byli jsme nadšeni, a to hlavně z hlavní postavy, kterou ztvárnil Marek Lambora.

Poslední den jsme se po vynikající snídani přesunuli do Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Čekala nás zajímavá přednáška od vedoucího oddělení odběru orgánu o možnostech a postupech darování. Dozvěděli jsme se například, že dokonce ani hepatitida není překážkou pro dárce nebo že jedny játra se dají rozdělit pro dva příjemce. Tahle operace je velmi náročná pro chirurgy, kteří musí jedny žlučové cesty rozdělit na dvoje. Později jsme se rozdělili na dvě skupinky a šli se podívat na kardiologické oddělení, kde leželi lidé po transplantacích srdce nebo se srdečními záněty. Celá nemocnice byla moderně zařízena a bylo vidět, že o zdravotnický personál není nouze. S IKEMem jsme se rozloučili a vyrazili ještě na malou chvilku do centra velkoměsta, kde jsme se mohli projít například přes Karlův most nebo zajít na Václavské náměstí.

V 15:15 jsme už plní zážitků seděli ve vlaku a těšili se po krásné exkurzi domů. Zážitků a nových informací si vezeme domů spousty a jsme moc rádi, že jsme je mohli prožít s paní učitelkou Spurnou a paní učitelkou Lambovou.