Vánoční Olomouc

Dne 12. 12. se 1.B sešla na hlavním nádraží v 7:00 a v doprovodu paní učitelky Čáslavové a pana učitele Horyny se vydala na vlak jedoucí do města tvarůžků. Cesta vlakem probíhala ve velmi klidném duchu, ve vagónu byla cítit vůně ranní kávy a čerstvého pečiva a slyšet vánoční melodie linoucí se celým vagonem. Hned po příjezdu do Olomouce jsme se vydali do Katedrály sv. Václava, kde jsme si mohli prohlédnout impozantní sochy čtyř evangelistů a krásný betlém před samotnou katedrálou. Odtud jsme zamířili do Bezručových sadů, dále ke hradbám a přes krásné historické uličky jsme se dostali až na Horní náměstí, kde se nachází olomoucký orloj a vánoční trhy. Hned po příchodu na Horní náměstí jsme ucítili nádhernou vůni trdelníku a medoviny a zvonění zvonku. Když si většina zazvonila pro štěstí na zvonek, pořídili jsme si pěknou třídní fotku a poté dostali rozchod.

Většina se rozhodla projít si vánoční trhy a ochutnat domácí výrobky řemeslníků z celého kraje a další část se vydala na celkem složitou cestu do nákupního střediska Šantovka. Naštěstí s online mapami a sem tam s radou kolemjdoucích se skupina dostala do velkého nákupního střediska, kde jsme si zakoupili spousty dárků. Ve 2 hodiny jsme se zase sešli na náměstí, kde jsme si chvíli počkali na zvonění orloje; bylo to však trochu zklamání, čekali jsme, že se orloj rozpohybuje celý, rozpohybovali se však jen malí kováři, kteří udeřili do kovadlinky.

Na zpáteční cestě městem byli všichni v dobré náladě a za prozpěvování a bouchnutí dětského šampaňského se ve 3 hodiny ocitli na nádraží, kde již čekali na vlak směr Brno. Jelikož jsou České dráhy strašně spolehlivým dopravcem (vypravili jiný vagón, než ve kterém jsme měli rezervovaná místa), museli jsme někteří zabojovat o svá sedadla ve vlaku. Povedlo se ale a brzy jsme si už spokojeně natáhli bolavé nožky po celodenní chůzi. Po příjezdu jsme se rozloučili a s úsměvem na tváři utíkali na autobusy domů. Výlet jsme si velmi užili a těšíme se na další.

Zapsala: Barbora Fišerová, 1.B